Ragtime

 

Back to Show

The Cast of Ragtime!

Mary Anderson  . . . . . . . . . Immigrant Chorus
Theresa Baker  . . . . . . . . . New Rochelle Chorus
Michelle Beaudry  . . . . . . . . . New Rochelle Chorus
Ed Beaudry  . . . . . . . . . Admiral Peary, Conductor
Susan Breckenridge  . . . . . . . . . Emma Goldman
Ariela Brodsky  . . . . . . . . . Evelyn Nesbit
Logan Cannon  . . . . . . . . . Tateh, Baron Ashkenazy
Mason Coe  . . . . . . . . . Coalhouse's Gang
Barbara Cohen Grant  . . . . . . . . . Immigrant Chorus
Grant Davis  . . . . . . . . . Harry K. Thaw, Man, Charles S. Whitman
Alex Porter  . . . . . . . . . Harlem Chorus
Molly Duddleston  . . . . . . . . . Little Girl #1
Tommy Dye  . . . . . . . . . Judge, Fireman #1
Bjorn Ellenburg  . . . . . . . . . Houdini
Bernadette Feyerherm  . . . . . . . . . Immigrant Chorus
Terry Franks  . . . . . . . . . Coalhouse's Gang
Michael Grant  . . . . . . . . . Harlem Chorus
Caitlin Gunn  . . . . . . . . . Sarah's Friend
Cole Hansen  . . . . . . . . . Child, News Boy #3
Katie Hart  . . . . . . . . . Little Girl #2
Heather Grace Hoglund  . . . . . . . . . Cathleen
Ashleigh Howington  . . . . . . . . . Baron's Assistant
Mimi Ijir  . . . . . . . . . Harlem Chorus
Douglas (Doug) Jacobs  . . . . . . . . . Stanford White, Police # 1
Carrie Jansen  . . . . . . . . . Immigrant Chorus
Isaac Jones  . . . . . . . . . Willie Conklin
Rimu Lazenby  . . . . . . . . . Harlem Chorus
Bill Maier  . . . . . . . . . Grandfather
Abram Mantle  . . . . . . . . . Younger Brother
Jeff Martin  . . . . . . . . . Father
Brielle McClain  . . . . . . . . . Sarah
Lewis (Lew) McLaren  . . . . . . . . . New Rochelle Chorus
Nathan Mouzong  . . . . . . . . . Coalhouse Walker, III
Michel Mouzong  . . . . . . . . . Coalhouse Walker, Jr.
Ray Phipps  . . . . . . . . . J.P. Morgan
Miriam Royal  . . . . . . . . . Coalhouse 's Gang
Eli Salus-Kleiner  . . . . . . . . . Immigrant Chorus
Noah Schoenfeld  . . . . . . . . . Little Boy
Jon Seitz  . . . . . . . . . Henry Ford
Alan Silverstein  . . . . . . . . . Police #3
Gail Wells  . . . . . . . . . Immigrant Chorus
Kathryn Strawn  . . . . . . . . . New Rochelle Chorus
Anna Turkisher  . . . . . . . . . Little Girl #3
Emily Tyler  . . . . . . . . . Mother
Chareane Wimbley-Gouveia  . . . . . . . . . Harlem Chorus
Frederick Womack  . . . . . . . . . Booker T. Washington
Liza Yeager  . . . . . . . . . New Rochelle Chorus

The Crew of Ragtime!

Mary Jeanne Reynales  . . . . . . . . . Director
Richard Wagner  . . . . . . . . . Vocal Director
Rob Birdwell  . . . . . . . . . Music Director
Dave Bucy  . . . . . . . . . Choreographer
Diana Allen  . . . . . . . . . Choreography Assistant
Darryl Thomas??  . . . . . . . . . Choreography Assistant
Ray Drapek  . . . . . . . . . Pianist
Karen Canan  . . . . . . . . . Pianist
Cindy Bridges  . . . . . . . . . Stage Manager
Jeff Holly  . . . . . . . . . ASM (SL)
Dave Picray  . . . . . . . . . ASM (SR)
Annie Weber  . . . . . . . . . Production Assistant
Carolyn Raab  . . . . . . . . . Production Assistant
Corey Jay  . . . . . . . . . Production Assistant
Connie Kenning  . . . . . . . . . Production Assistant
John Herrmann  . . . . . . . . . Set Designer
   . . . . . . . . . Art Design
Jeff Holly  . . . . . . . . . Set Builder
Dave Picray  . . . . . . . . . Set Builder
Randy Wisnia  . . . . . . . . . Light Design
Loren Barton  . . . . . . . . . Light Design Consultant
David Grucza  . . . . . . . . . Sound Design
Cynthia Mintun  . . . . . . . . . Costume Design
Tasha Wulff  . . . . . . . . . Costume Builder
Ann Megowan  . . . . . . . . . Costume Builder
Molly Blatz  . . . . . . . . . Costume Builder
Septemter Merickel  . . . . . . . . . Costume Builder
JoAnn James  . . . . . . . . . Costume Builder
Katie Behrens  . . . . . . . . . Costume Builder
Rachell Carlisle  . . . . . . . . . Make-up Designer
Rob Merickel  . . . . . . . . . Make-up Designer
Jeanette Fair  . . . . . . . . . Make-up Assistant/Hair
Corey Jay  . . . . . . . . . Make-up Assistant/Hair
Georgieann Wheeler  . . . . . . . . . Make-up Assistant/Hair
Elizabeth Kalowski  . . . . . . . . . Property Mistress
Paige Richard  . . . . . . . . . Property Assistant
Roberta Smith  . . . . . . . . . Property Assistant
Joan Sandeno  . . . . . . . . . Special Props
Tom Mitchell  . . . . . . . . . Light Board Operator
Jonathan and Carrie Brownell  . . . . . . . . . Production Photographer
Doug Easton  . . . . . . . . . Web Master
Rob Merickel  . . . . . . . . . Pyrotechnique
Bill Powell  . . . . . . . . . Follow Spot Operator
Michele Powell  . . . . . . . . . Follow Spot Operator
Bernie Jones  . . . . . . . . . Board Liaison
Earl Newman  . . . . . . . . . Poster Art Design
Deanna Peters  . . . . . . . . . Poster Layout
Mike Aronson  . . . . . . . . . Program Writer
Deb Armstrong  . . . . . . . . . Stage Hand
Frank Hann  . . . . . . . . . Stage Hand
Dorothy O”Brien  . . . . . . . . . Banner

 

 

Back to Show